Zadaj kľúčové slovo

Aktuality

Jahody v Dunajskej Lužnej

Na hodine slovenčiny:

Žiak: „Slovo jahoda môžeme vyčasovať.“

Učiteľ: ???

Žiak: „Ja hoda

ty hoda

on hoda…

 

Dúfam, že všetci štvrtáci a ich starší spolužiaci vedia, že slovo jahoda je podstatné meno a tie sa skloňujú (časujeme slovesá – poznámka pre zábudlivcov J)

Slovo jahoda však štvrtáci 21. mája skloňovali veľmi často. Mali možnosť nahliadnuť do zákulisia ich pestovania. Dozvedeli sa, ako ich sadia a ako sa o ne starajú: pred mrazom ich zakrývajú netkanou textíliou a tiež odchytávajú lietajúcich škodcov. Naopak, v spolupráci s včelármi do blízkosti polí počas kvitnutia vozia včely a iný opelivý hmyz.

Na to najdôležitejšie by som zabudla. Po krátkej prednáške každý žiak (aj učitelia) dostali plastovú krabičku, do ktorej si mohli nazbierať jahody. Povolené bolo nielen zbieranie do krabičky, ale aj do bruška. Verte nám, tie jahody boli nádherne sladké. Dobrú chuť. J